ATV’DE DÜNYADA BİR ‘İLK’E İMZA ATAN ZAFER KAMAN!

 ATV’DE DÜNYADA BİR ‘İLK’E İMZA ATAN ZAFER KAMAN!

Zafer Kaman, kendi imkanlarıyla, yerli üretim, asfalt ve arazi aracı atv motorunu dizayn ederek, Türk olarak, dünyada bir ilke imza attı…

MELİKE BİRGÖLGE

Daha çok arazilerde kullanımıyla bilinen ATV’leri asfalt için üreten ve bu araçlara renk ve karizma katarak, şehirde, bir çok alanda, birçok sektörde verim ve kolaylık sağlamak amacıyla yapan Kaman, tamamen yerli üretimle bir ilki başaran bir Türk olarak dünyaya adını duyurdu.
Çocukluğunda, babasının tamir ettiği motorların arasında geçirdiği zaman süresince, birçok konuyu öğrenen Kaman, motorlara ilgisi ve merakının nasıl başladığını; 16 yaşındayken, o zamanlar Kettcar motorlu yokken, ona, Zündapp motorunu takarak trafiğe çıktığını ve polise yakalandığını söylüyor. Polisin, fotoğraf çekip, çekici ile alıp götürdüğünü ve ‘İşte o an bende bu sevda başladı.’ cümleleriye anlatıyor.
Asfalt için üretilen aracın; her şekilde atv’nin kişisel, polis aracı, itfaiye ve cankurtaran ilk/ön müdahale için birebir. Bunlardan başka, getir – götür servis için de gayet iyi bir seçenek olduğundan bahsediyor.

Almanya’da yaşayan Kaman’ın, ilk ve öncelikli hedefinin; özel dizayn olarak trafiğe çıkardığı ATV’leri, Türkiye’de seri üretime geçirmek olduğunu söylüyor. Bu konuda bir an önce çalışmak isteyen ATV mucidi, Türkiye’den destek bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, böyle bir yardımı medyada açıkladığını ve bu tür projelerde destek olacağına söz verdiğini de sözlerine ekliyor.
HER ŞEY OL AMA DOMİNO TAŞI OLMA!
Bu yeni dizaynı yaratma sürecindeki deneyimlerinin, kendisine neler öğrettiğini sorduğumda; ‘Her şey ol ama domino taşı olma! Kendi işinle kendin ilgileneceksin! Eğer başkasına bırakırsan domino taşı gibi yıkılırsın! Kafanda bir şey varsa ve sen onu doğru biliyorsan, olacağına da inanıyorsan, onun peşini bırakmayacaksın. Başkalarının sözüyle hareket edersen kaybetmeye mahkümsundur. Dediğim gibi bir başarıya ulaşmak istiyorsan kendi işini kendin yapacaksın.’ şeklinde sunuyor, tecrübenin başarıyla buluşan anahtarını.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap