ONLINE FREELANCE PAZARYERLERİ: BAĞIMSIZ ÇALIŞMANIN YENİ YOLU

 ONLINE FREELANCE PAZARYERLERİ: BAĞIMSIZ ÇALIŞMANIN YENİ YOLU

Kağan Şahin kimdir?

Lisans eğitimini İtalya’da Bocconi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi alanında tamamlayan Kağan Şahin, İtalya’da ve Türkiye’de sektöründe öncü şirketler bünyesinde Strateji ve Yönetim Danışmanlığı ile kariyerine başlamıştır. E-Ticaret sektöründe strateji, iş geliştirme, proje yönetimi ve yatırım gibi konularda görev aldıktan sonra girişimcilik alanına yönelmiştir.

Günümüzde dünya genelinde birçok kişi geleneksel iş modellerinden uzaklaşıp bağımsız olarak çalışmayı tercih ediyor. Bu bağlamda, online freelance pazaryerleri, hem serbest çalışanlar hem de işverenler için etkili bir platform sağlıyor. Bu pazaryerleri, çeşitli becerilere sahip profesyoneller ile ihtiyaçlarına yönelik çözüm arayan kişiler ve firmalar arasında köprü görevi görüyor.

Online freelance pazaryerlerinde, yazılım geliştirme, grafik tasarım, dijital pazarlama, yazı işleri, video düzenleme gibi geniş bir yelpazede becerilere sahip freelancer’lar bulunabilir. İşverenler, projelerini bu platformlarda yayınlamak suretiyle, dünyanın dört bir yanındaki yetenekleri keşfetme ve işe alma şansına sahiptir. Bu, özellikle küçük işletmeler ve girişimciler için maliyet etkin bir çözüm sunar.

Freelancer’lar da kendi uzmanlık alanlarındaki projelere ulaşma ve çeşitli müşterilerle çalışma fırsatını bulurlar. Ayrıca, esnek çalışma saatleri ve coğrafi bağımsızlık gibi avantajlar, birçok kişinin bu tür platformları tercih etmesine neden oluyor.

Pandemiyle birlikte internet dünyasında randevu ve seans üzerine gerçekleşen, başta terapi ve özel ders olmak üzere birçok yatırımın olduğunu gözlemliyoruz. Bu durum, yalnızca proje bazlı freelance işlerin değil aynı zamanda ofis veya klinik gibi fiziksel ortamlardan bir araya gelinmesi gereken mesleklerin de internet dünyasına taşınmaya başladığını gösteriyor.

Canlı randevuları internet dünyasına taşıyan ve kulanıcıları alanlarında uzman kişilerle buluşturmayı hedefleyen pazaryerlerinden bir tanesi de Uzmanlio. Uzmanlio, Psikoloji, Eğitim, Kişisel Gelişim, Spor & Beslenme, İş & Ticaret ve Teknoloji & Tasarım alanlarında uzmanları kullanıcılarla buluşturuyor. Randevu yönetimi, video konferans, online ödeme ve müşteri desteği gibi hizmetleri barındıran Uzmanlio Bilgi Teknolojileri’nin kurucusu Kağan Şahin, Freelance çalışma kültürünün genişlemesi, Dünya’da ve Türkiye’de gelişimi hakkında Business Channel Türk’e konuştu:

“Dünya’da Freelance ekonomisi 1.3 Trilyon $’lık bir ekonomi. Tabi ki, bu pazar tüm serbest çalışan kişileri ve iş alanlarını kapsıyor ve tümü online hizmet vermeye uygun değil. Ancak, online penetrasyonun artmasıyla birlikte Gig Ekonomisi kavramı hayatımıza yerleşti. Gig Ekonomisi, en basit tanımıyla çoğunlukla dijital kanallar üzerinden gerçekleştirilen, kısa dönemli anlaşmalara dayanan freelance iş ve projeler olarak özetlenebilir. Gig Ekonomisi’nin büyük payı şuan için Airbnb veya Uber gibi, Ev ve Varlık Paylaşımı ve Ulaşım Hizmetleri alanlarından oluşuyor. Geriye kalan yaklaşık %15’lik pay ise, profesyonel ve günlük hizmetlerden oluşuyor. Bu alanlar, online sipariş oluşturma ya da uçtan uca tüm hizmetin online gerçekleştiği alanlar olarak karşımıza çıkıyor.”

İnternet dünyası ve teknolojinin ilerlemesi ve Z kuşağının iş hayatına daha çok girmesiyle birlikte Freelance ve uzaktan çalışma kavramlarına yatkınlığın artacağını belirten Kağan Şahin, fiziken aynı ortamda bulunulmasına alışık olduğumuz birçok mesleğin tamamen dijital ortamda gerçekleşeceğine inandıklarını belirtti.

Online hizmet vermek isteyen freelancer’ların önündeki en büyük sorun pazarlama, yeni müşteri bulma ve ödeme alanında karşımıza çıkıyor. Her ne kadar yaygınlaşsa da, birçok freelancer yeterli müşteriye ulaşamadığı için aynı zamanda başka işyerlerinde çalışmakta. Bu durumun, doğru pazarlama araçları ve yatırımlarla desteklenmesi gerektiğini belirten Kağan Şahin, kulllanıcıların Uzmanlio üzerinden sağlanan online ders ve danışmanlık hizmetlerine olan ilgisinin en çok randevuya yetişme sorununu ortadan kaldırması, farklı şehirlerden ve ülkelerden erişim sağlaması, daha uygun fiyat ile ihtiyacı olan hizmete kolaylıkla erişim imkanı tanıması gibi sebeplerden arttığını belirtti.

Online freelance pazaryerleri, iş dünyasında esneklik arayanlar için önemli bir kaynak haline gelmiş ve modern çalışma kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Bu alandaki gelişmeler, Uzmanlio gibi birçok freelance platformunun gelişmesine fırsat sağlamıştır. Hem işverenlerin hem de serbest çalışanların ihtiyaçlarına hızlı ve etkili bir şekilde cevap veren bu platformlar, son kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Bu konuda gelişmeleri, ne gibi adımlar atılacağı ve 5 yıl içerisinde sektörün ne kadar yaygınlaşacağını hep birlikte takip ediyor olacağız.

Uzmanlio hakkında detaylı bilgi almak, platformda hizmet almak veya hizmet vermek için www.uzmanlio.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap