Merkez Bankası Ne Karar Aldı? Esnek Hesap Limitleri Neden Düşürüldü?

 Merkez Bankası Ne Karar Aldı? Esnek Hesap Limitleri Neden Düşürüldü?

Merkez Bankası, 14 Mayıs seçimlerinden sonra döviz ve altına olan talebin önüne geçebilmek adına nakit avans düzenlemesini hayata geçirmişti. Zorlu ekonomik şartlarla mücadele eden vatandaşlar nakit avans ve esnek hesap gibi seçeneklere yönelmek zorunda kaldı. Kredi kartından nakit avans çekmek istersen sınırlamayla karşılaşanlar konuyla ilgili araştırma yapmaya başladı. Bankalar, müşterilere haber vermeden esnek hesapların limitlerini düşürünce gündem yeniden hareketlendi.

Peki esnek hesap limitleri neden düşürüldü?

Hemen hemen herkesin elinde bulunan kredi kartları vatandaşlar tarafından sürekli kullanılıyor. Bankalar, kredi kartı kullanan müşterilerine birçok kolaylık imkanı sağlıyor.

Kredi kartları kullanarak taksitli alışveriş de yapabilen vatandaşlar bunun dışında nakit avans, esnek hesap gibi  kredili mevduatlarla geçimini sağlıyor. pek çok ihtiyacını karşılayabiliyor. Bankalar ise kredi kartı kullanan vatandaşlara nakit avans imkanı sunuyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan kararın ardından bankalar, 14 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde sonra kredi kartından nakit avans çekimine sınırlama getirdi.

Özel bankaların bu düzenlemeyi vatandaşlara, kart limitleri ve nakit avans çekimlerine sınırlama olarak yansıtınca piyasa aniden ayaklandı. Kredili mevduat hesaplarının (KMH) da limiti kısıtlanınca vatandaşlar hızlıca arama motorlarına yöneldi.

Esnek Hesap Limitleri Düştü mü?

Kredili mevduat hesapları (KMH) yani bir diğer adıyla ‘esnek hesap’ ve ‘ek hesap’ olarak bilinen hesapların limitleri düşürüldü. Kullanıcılara bir haber verilmeden yaklaşık yüzde 80 oranında düşürülen esnek hesap limitlerinin nedeni ise Merkez Bankası tarafından yürürlüğe konulan tedirler.

Esnek Hesap Limitleri Neden Düşürüldü?

14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonrası yüzde elli barajını aşan aday olmayınca ikinci tur yolu gözüktü. İkinci turun ardından Merkez Bankası ve bankalar tedbir almaya başladı. Tedbir kapsamları doğrultusunda kredi kartları, ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerine ilişkin bazı tedbirler yürürlüğe kondu. Yaşananların ardından başta kredi kartlarına ilişkin nakit avanslar kısıtlanmış oldu. Konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde uygulanan faiz oranları da ciddi oranda yükseltildi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap